HomeZajímavéCo a jak sázet v březnu: seznam zeleniny, květin a pokojových rostlin

Co a jak sázet v březnu: seznam zeleniny, květin a pokojových rostlin

Příchod jara – dlouho očekávaný čas pro zahrádkáře a zahradníky.Již v prvním měsíci tohoto krásného období můžete začít s výsadbou zeleniny a květin.

Lze ji pěstovat doma i ve skleníku.Abyste v tomto náročném úsilí uspěli, je třeba dodržovat určitá pravidla a doporučení.

Za prvé je třeba připravit vhodné nádoby pro sazenice.Ideální jsou keramické, plastové nebo dřevěné truhlíky.Pokud byly použity v loňském roce, je třeba je důkladně vydezinfikovat v mýdlovém roztoku a zalít vroucí vodou.

Za druhé je třeba se postarat o půdu pro sazenice.Můžete si koupit hotovou půdu nebo si ji připravit sami smícháním rašeliny, říčního písku, agroperlitu nebo vermikulitu, humusu, kompostu, dřevěného popela, drnu, rostlinné a listové zeminy.Důležité je, aby byla půda dostatečně kyprá a umožňovala volný přístup vzduchu a vody.

Za třetí, před výsevem je nutné vybrat kvalitní osivo.Za tímto účelem je třeba je namočit na pět minut do obyčejné vody a k výsadbě ponechat pouze ta, která klesla ke dnu.

Za čtvrté se rozhodněte, co přesně budete v březnu vysévat.Na okenním parapetu můžete pěstovat sazenice zeleniny , jako jsou okurky, rajčata, papriky, cibule a zelí.Pokud jde o květiny , březen je vhodný čas pro výsev aster, petúnií, jednoletých jiřin, lvíčku, verbeny, cínie, sladkého tabáku, godetie, leuky, karafiátů a zvonků.V březnu je také zvykem vysévat semena pokojových rostlin : hippeastrum, zakrslé granátové jablko, gloxinie, káva, vavřín, citrusy a citronový eukalyptus.

Po výsevu je nejdůležitější – zajistit řádnou péči o sazenice.Sledujte teplotní režim, osvětlení a včasnou zálivku.Nezapomínejte na větrání místnosti a občas rostliny přihnojujte speciálními hnojivy.Dodržováním těchto jednoduchých zásad se vám podaří vypěstovat silné a zdravé sazenice, které vás v následujících měsících potěší bohatou úrodou a květy!

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten