HomeZajímavéFialky potěší svěžími květy: pamatujte na těchto 5 základních chyb v péči...

Fialky potěší svěžími květy: pamatujte na těchto 5 základních chyb v péči o květiny.

Fialky jsou jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších pokojových rostlin. Můžeme je vidět téměř v každé domácnosti. Tyto křehké květy potěší svou krásou a pestrou škálou barev. Fialky jsou však poměrně náročné na péči a při sebemenší chybě mohou jejich listy uschnout a zkroutit se.

 

Proto je důležité znát a brát v úvahu hlavní důvody, proč mohou fialky vadnout. Podívejme se na ně podrobněji.

 

Za prvé, fialky nemají rády nadměrnou vlhkost. Nadměrné zalévání může vést k zahnívání kořenového systému, žloutnutí a měknutí listů. Proto se doporučuje zalévat fialky přes vaničku, která následně odvádí přebytečnou vodu.

 

Za druhé, nešťastné chyby majitelů mohou také způsobit vadnutí fialek. Například příliš velký květináč vyvolává nadměrné zvlhčení půdy, které fialky nepotřebují.

 

Za třetí, příčinou vadnutí může být poškození kořenů. Pokud jsou kořeny zasaženy hnilobou nebo spáleny hnojivem, začnou listy vadnout a kroutit se. V takovém případě poškozené kořeny odstraňte, zbylé kořeny vydezinfikujte a rostlinu přesaďte do čerstvé půdy

Za čtvrté, na fialky má negativní vliv také nevhodné osvětlení. Při nedostatku světla jsou listy bledé a tenké, při nadbytku světla se shlukují. Tento problém můžete vyřešit přemístěním květiny na světelně vhodnější místo.

 

Za páté, fialky nesnášejí suchý vzduch, ať už v zimě kvůli provozu topných zařízení, nebo v létě kvůli horku. Abyste tomu předešli, doporučujeme instalovat v blízkosti fialky zvlhčovač vzduchu.

 

Nezapomínejte také na choroby, které mohou fialky postihnout, jako je fytoftóza nebo fizarióza. Pokud se objeví skvrny a listy změknou, je nutné rostlinu přesadit do nové půdy ošetřené speciálním roztokem a odstranit všechny poškozené listy.

 

Pro zachování zdraví a krásy fialek je nutné jim poskytnout náležitou péči s ohledem na vlastnosti těchto jemných květin. Dodržováním jednoduchých doporučení týkajících se zalévání, osvětlení, vzdušné vlhkosti a prevence chorob budete moci udržet fialky ve výborné kondici po dlouhou dobu. Koneckonců, tyto půvabné pokojové rostliny se při správné péči a pozornosti mohou těšit ze své krásy po mnoho let.

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten