HomeŽivotní stylKdy je možné na dítě křičet: důležité rady pro rodiče

Kdy je možné na dítě křičet: důležité rady pro rodiče

Psycholožka Julia Koroleva pro portál ‚Pozor, zprávy!‘ uvedla, zda je možné na dítě křičet.Odbornice poznamenala, že takový způsob je přípustný pouze ve výjimečných případech.

‚Pokud na dítě křičíte, může to způsobit nenapravitelné škody na jeho psychickém zdraví.Je to také neúčinná výchovná metoda.Místo křiku by se měly používat konstruktivní metody, jako je stanovení jasných pravidel a hranic, výuka seberegulačních dovedností a podpora žádoucího chování.

Křik je obvykle spojen s negativními emocemi, které rodiče prožívají, jako je podráždění, hněv nebo stres, a může být způsoben nedostatkem způsobů, jak efektivně komunikovat.Místo křiku mohou rodiče zkusit vyjádřit své emoce a rozumně a klidně probrat problémové situace, aby dítěti pomohli pochopit, proč je jeho chování nepřijatelné a jak ho může v budoucnu změnit.

V některých případech je křik skutečně přijatelný.Například když se dítě nachází v nebezpečné situaci a křik může být jediným způsobem, jak upoutat jeho pozornost a ochránit ho před hrozbou.Nebo když se podaří odvrátit vážné následky v případě nebezpečného chování dítěte, může křik pomoci obnovit pořádek a nastolit autoritu tím, že ukáže vážnost situace.

Výchova dítěte bez křiku a násilí podporuje zdravý vývoj a posiluje vztah mezi rodiči a dětmi,‘ vysvětlila Koroleva.

Křičet na dítě je přípustné pouze v případě, že je v nebezpečí.

Foto: freepik.com/wayhomestudio.

Dříve psycholog řekl, jak přestat doufat v obnovení vztahu po bolestném rozchodu.

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten