HomeŽivotní stylLepkavé mastné plechy na pečení budou jako nové: 3 nejlepší jedovaté směsi,...

Lepkavé mastné plechy na pečení budou jako nové: 3 nejlepší jedovaté směsi, které vás zbaví sazí

Během pečení se plech na pečení rychle zašpiní.Časem se jeho povrch může pokrýt silnou vrstvou sazí, kterou nelze vydrhnout houbičkou a prostředkem na mytí nádobí.

Takovou odolnou špínu můžete odstranit pomocí lidových metod.Dobře funguje například směs jedlé sody a stolního octa.

Použití této metody je velmi jednoduché.Musíte vzít velké umyvadlo a naplnit ho horkou vodou.Pak byste tam měli poslat půl šálku jedlé sody a stejné množství octa.Do vzniklé tekutiny musíte na hodinu spustit plech na pečení.

Během této doby plak změkne.Zbývá jej otřít tuhou houbou, opláchnout a osušit.Pokud je poslední bod ignorován, může se na plechu objevit rez.

Místo octa lze použít peroxid vodíku.Ten je třeba smíchat s jedlou sodou, aby vznikla hustá pasta.Pasta se nanese na znečištěný povrch, nechá se několik hodin působit, a proč projít houbou a opláchnout vaničku vodou.

Peroxidem lze snadno odstranit mastnotu.

Foto: Daniil Oparin/VN archiv.

Účinně funguje také kyselina citronová.Je třeba ji nalít na plech a nechat několik minut působit.Poté kyselinu zalijte teplou vodou, chvíli počkejte a povrch omyjte mycím prostředkem.

Je důležité poznamenat, že lidové metody by se neměly používat na nádobí, které má nepřilnavý povrch. U ostatních povrchů je lepší prostředek nejprve vyzkoušet na malém kousku a pak přistoupit k hlavnímu čištění.

Dříve bylo ženám v domácnosti řečeno, jak vybělit tyl levným prostředkem, který se prodává v každé lékárně.

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten