HomeZajímavéNevyhazujte zbytky vyhořelých svíček: 7 užitečných způsobů, jak je využít v domácnosti

Nevyhazujte zbytky vyhořelých svíček: 7 užitečných způsobů, jak je využít v domácnosti

Použité svíčky nejsou jen nechtěným odpadem, který by se měl vyhodit.Ve skutečnosti se zbytky vosku a knotů mohou hodit ještě mnohokrát.

Podívejme se na několik kreativních způsobů využití hořících svíček.

Za prvé, ze zbytků vosku ze svíček můžete vyrobit jednoduché domácí ochucovadla vzduchu.Stačí dát kousky různých svíček do malého sáčku a položit ho na poličku, do skříně nebo na okenní parapet.

Za druhé, pomocí bezbarvého vosku ze starých svíček je možné odstranit drobné škrábance na povrchu dřevěného nábytku.Stačí poškozené místo intenzivně potírat spáleným voskem, dokud se vrypy zcela nezaplní.

Za třetí, zbytky vosku jsou vhodné k nahrazení zlomených nebo ztracených kovových konců tkaniček obuvi.Stačí ponořit okraje tkaniček na několik sekund do roztaveného parafínu.

Za čtvrté, použité svíčky mohou být ekonomickou náhradou silikonového tmelu – jejich vosk lze použít k utěsnění mezer a otvorů kolem oken, dveří a po obvodu základů.To pomůže eliminovat průvan a úniky tepla.

Za páté, parafín je vynikajícím pomocníkem v boji proti zasekávání zipů u oděvů a tašek.Stačí důkladně potřít zuby zipu z obou stran přepáleným parafínem a několikrát energicky přejet psaníčkem tam a zpět.

Za šesté, pomocí starého vosku ze svíček můžete vytvořit zajímavé skryté vzory na papíře nebo látce metodou rezervování.Vzor nejprve naneste bezbarvým parafínem a poté jej celý namalujte.Barva na voskovém vzoru nepřilne.

Za sedmé, svíčky bílé barvy umožňují bezpečně utěsnit spáry mezi dlaždicemi v koupelně a kuchyni.Tím zabráníte vzniku plísní a hub.

Shrneme-li to, konstatujeme, že pro již použité svíčky lze v domácnosti najít mnoho užitečných aplikací.To vám umožní zútulnit domov s minimálními náklady.Vyzkoušejte a experimentujte!

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten