HomeŽivotní stylSoda nebo kyselina citronová? Chemik jmenoval nejúčinnější lidové prostředky na vodní kámen...

Soda nebo kyselina citronová? Chemik jmenoval nejúčinnější lidové prostředky na vodní kámen v konvici

Docent katedry anorganické chemie.A.N.Andrej Dorochov komentoval oblíbené lidové mucholapky proti vodnímu kameni v konvici.Ukázalo se, že ne všechny lidové prostředky se osvědčily.Podle chemika je zde populární pro čištění domu soda k ničemu.

‚Vodní kámen se dobře rozpouští kyselinami.A soda nevytváří kyselé, ale zásadité prostředí, takže vodní kámen účinně neodstraní,‘ vysvětlil Dorochov.

Chemik také upozornil, že sodovky by se neměly používat jako odstraňovač vodního kamene.Ano, obsahují kyselinu ortofosforečnou, ale ta je zanedbatelná, takže vás soda od vodního kamene nezachrání.

Na vodní kámen skvěle působí jakákoli přírodní kyselina, například kyselina citronová.

Foto: Daniel Oparin/VN archiv.

S octem je třeba zacházet opatrněji.Pokud to s ním přeženete nebo ho přidáte příliš mnoho, může konvici rozpustit zevnitř.Nejvhodnější variantou je kyselina citronová.V zásadě jsou kyseliny účinné proti vodnímu kameni, zejména ty přírodní, jako je kyselina mléčná.

Již dříve vyšlo najevo, jak lze kyselinu citronovou použít k odstranění plísní.

Podle materiálů portálu LIFE.

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten