HomeZajímavéVáš okenní parapet bude provoněný kvetoucími orchidejemi: listový háček pro pěstování krásných...

Váš okenní parapet bude provoněný kvetoucími orchidejemi: listový háček pro pěstování krásných květin

Orchideje – úžasná stvoření přírody, která uchvacují svou nádhernou krásou a výjimečnou vůní.Tyto exotické květiny přitahují pozornost mnoha milovníků flóry, ale ne každému se podaří zachovat jejich život a nádheru po dlouhou dobu.Proto je důležité vědět, jak o tyto křehké rostliny pečovat, aby mohly zdobit váš domov svou přítomností co nejdéle.

V tomto článku vám odhalíme tajemství pěstování orchidejí, díky kterému se budete moci těšit z jejich krásy po mnoho let.Od výběru zdravého exempláře až po vytvoření dokonalých podmínek pro jejich růst – dodržujte naše rady a vaše orchideje budou kvést svěžími barvami.

 • Výběr zdravé orchideje Při nákupu orchideje věnujte pozornost vzhledu rostliny.Listy by měly být tmavě zelené, lesklé a pevné, bez poškození nebo známek napadení škůdci.Jediný žlutý list ve spodní části není známkou choroby, je to jen starý list, který brzy opadne.Kořeny by měly mít zelenou nebo stříbřitou barvu.Čím více poupat je na stonku, tím déle se bude rostlina těšit z kvetení.
 • Po zakoupení orchideje se ji snažte co nejdříve přemístit na nové stanoviště.Ideální teplota pro pěstování těchto květin – 22-27°C přes den a asi 18°C v noci.Skvěle se cítí v obytných prostorách, jako je ložnice, obývací pokoj nebo kuchyně.Vyhněte se náhlým změnám teplot a přímému slunečnímu záření.Nejlépe je umístit květináč s orchidejí na východní nebo západní okno, kde bude dostávat rozptýlené světlo.Phalaenopsisy milují ranní slunce.Pro jejich růst je vhodná vlhkost kolem 50 %.
 • Pokud chcete získat nové exempláře orchidejí, lze je množit vegetativně.Po období květu se na stonku rostliny mohou objevit malé výhonky.Když vyrostou alespoň na 6 kořenech, opatrně je oddělte od mateřské rostliny a přesaďte je do samostatných malých květináčů.
 • Orchideje jsou velmi náročné na pěstební podmínky, proto je třeba pečlivě vybrat správný květináč.Nejlepší je použít průhledné květináče, přes které bude ke kořenům pronikat světlo a podporovat fotosyntézu.Rod Phalaenopsis využívá své vzdušné kořeny k absorpci energie ze slunečního světla.Kořeny také potřebují přístup ke kyslíku, proto by květináč měl mít dostatek drenážních otvorů pro lepší cirkulaci vzduchu.
 • Orchideje zalévejte jednou týdně.V létě je zalévejte, když je vrchní vrstva substrátu zcela suchá.V zimě před zaléváním počkejte, až substrát zcela vyschne.Dodržujte toto jednoduché pravidlo a vaše orchideje se budou cítit skvěle.
 • Orchideje – skutečné klenoty ve světě flóry, které vyžadují zvláštní pozornost a péči.Při dodržování jednoduchých pravidel péče se však budete moci těšit z jejich luxusního kvetení po mnoho let.Nezapomeňte, že hlavní je – vybrat zdravou rostlinu, vytvořit jí optimální podmínky a pravidelně zalévat.Prokážete-li trpělivost a píli, určitě se vám pěstování těchto exotických květin podaří!

  Zdeněk Pohlreich
  Zdeněk Pohlreich
  Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
  RELATED ARTICLES

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Am beliebtesten