HomeŽivotní stylZaschlé skvrny zmizí beze stopy - jak vyprat ubrusy od mastnoty, vína,...

Zaschlé skvrny zmizí beze stopy – jak vyprat ubrusy od mastnoty, vína, kávy a čaje

Rusové se dozvěděli, jak vrátit ubrusům po novoročních svátcích jejich původní vzhled.Řada jídel na nich zanechává nejrůznější skvrny, ale jakéhokoli druhu skvrn se můžete zbavit bez pomoci chemického čištění.

Pamatujte na hlavní pravidla: čerstvou skvrnu odstraníte snáze než zašlou, proto neváhejte a skvrny se zbavte úplně.Nejprve vyzkoušejte jemné prostředky, poté agresivní, abyste zachovali tkaninu.

Pokud ani poté skvrnu neodstraníte, je lepší dát ubrus do čistírny.Nejdůležitější je skvrnu nedrhnout, ale rozetřít ji bavlněným kotoučem nebo houbičkou.

Skvrnu od vína na ubrusu vyčistí peroxid vodíku.

Foto: Nick White/moodboard/globallookpress.com.

Mastné skvrny od jakéhokoli jídla lze odstranit pomocí soli.Posypte skvrnu solí a nechte ji několik hodin působit, poté opláchněte vodou.Pokud mastnota neodejde okamžitě, použijte cibulovou šťávu nebo zakysanou smetanu.

Červené víno a jiný alkohol lze překonat peroxidem vodíku smíchaným s kyselinou citronovou ve stejném poměru.Směs naneste na znečištění a nechte půl hodiny působit, opláchněte tekoucí vodou.Skvrny od piva snadno odstraníte roztokem jedlé sody v tekutém mýdle.

Skvrny od kávy a čaje lze odstranit směsí glycerinu a soli, směs nechte na skvrně působit několik hodin a opláchněte vodou.Stopy po černém čaji také účinně odstraní roztok soli ve čpavku, doporučuje ‚GorodChe‘.

Již dříve vyšlo najevo, jak odstranit skvrny z koberce – pomůže obyčejná vodka.

Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich je český šéfkuchař, restauratér, podnikatel, lektor, herec, autor kuchařek a moderátor pořadů o vaření na TV Prima. V letech 2009 až 2018 byl moderátorem pořadu Ano, šéfe!
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Am beliebtesten